Co to jest Helicobacter pylori?

Helicobacter pylori to powszechnie występujący gatunek bakterii, który może kolonizować przewód pokarmowy i atakować nabłonek żołądka. Około 60% osób dorosłych jest nosicielami, przy czym większość z nich została zakażona w młodszym wieku.

Bakterie Helicobacter pylori osłabiają śluzówkę żołądka i jelita cienkiego, która pełni rolę ochronną. Wywołuje podrażnienie, ponieważ kwasy przenikają przez nabłonek. Może to prowadzić do zapalenia żołądka i rozwoju wrzodów w żołądku i jelitach. Jednak do takich sytuacji dochodzi zdecydowanie rzadkiej niż do samych zakażeń. U niektórych pacjentów w ogóle nie pojawiają się żadne objawy. Zakażenie bakteriami Helicobacter jest zwykle diagnozowane w trakcie gastroskopii, podczas której pobierana jest tkanka, następnie badana pod kątem występowania tych mikroorganizmów.

Co może pomóc?

Nasilenie objawów może być różne. Palący ból w górnej części brzucha, wzdęcia, gazy i nudności mogą być objawami zapalenia żołądka związanego z zakażeniem bakteriami Helicobacter, a dyskomfort i dolegliwości żołądkowe po jedzeniu, ból w nocy lub refluks żołądkowy i zgaga mogą wskazywać na wrzody żołądka.

Helicobacter pylori może negatywnie wpływać na florę jelitową. Dlatego warto przyjmować Lactobacillus reuteri Protectis, aby zmniejszyć skutki uboczne wywołane przez antybiotyki i zwiększyć liczbę korzystnych bakterii jelitowych.

Antybiotyki

Choć mogą zrobić dużo dobrego, antybiotyki niestety miewają także niekorzystny wpływ na układ pokarmowy. Dlatego warto wspomóc nieco jelita, gdy przyjmujemy antybiotyki.

Czytaj dalej

Zaparcia

Zaparcia mogą mieć różne objawy. Na szczęście mamy kilka wskazówek, którymi mogą kierować się osoby z nieregularną perystaltyką.

Czytaj dalej

Biegunka

Każda osoba dorosła doświadczyła choć raz w życiu czegoś tak nieprzyjemnego jak biegunka. Dbałość o mikroflorę jelitową jest istotnym elementem domowego leczenia biegunki i jej zapobiegania.

Czytaj dalej
Strona korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług,
zgodnie z Polityką Prywatności.
OK