Pomocne, a zarazem szkodliwe

Jeżeli dopadnie nas infekcja bakteryjna, czasem antybiotyki są jedyną rzeczą, która może pomóc. Choć niewątpliwie są one ważnym sposobem leczenia, równie istotne jest zastanowienie się, czy faktycznie ich stosowanie jest konieczne w każdym przypadku.

Za pomocą antybiotyków można leczyć jedynie określone choroby. Nie jest to rozwiązanie typu „wszystko w jednym”. Należy je przyjmować wyłącznie za radą lekarza i zgodnie z dołączoną ulotką. Niewłaściwe stosowanie antybiotyków może sprawić, że u bakterii rozwinie się odporność na leki stworzone, aby je zabijać. Dodatkowo mogą wywoływać nieprzyjemne skutki uboczne, ponieważ mogą zakłócać równowagę mikroflory jelitowej.

Odbudowa flory bakteryjnej

Antybiotyki niszczą nie tylko wywołujące chorobę patogeny, ale także korzystne bakterie bytujące w jelicie.

To z kolei ułatwia innym patogenom atakowanie naszego organizmu, prowadząc do pojawienia się skutków ubocznych takich jak wzdęcia, nudności, utrata apetytu, wymioty i biegunka. W takich przypadkach probiotyki można przyjmować wraz z przepisanymi antybiotykami – najlepiej trzy godziny przed lub dwie godziny po dawce antybiotyku. Żywe bakterie, np. Lactobacillus reuteri Protectis w preparacie BioGaia, mogą pomóc w przywróceniu równowagi w jelitach.

Helicobacter Pylori

Helicobacter pylori to szczep bakterii bytujący w żołądku, który może powodować dyskomfort. Niektóre osoby go doświadczają, a inne wcale!

Czytaj dalej

Zaparcia

Zaparcia mogą mieć różne objawy. Na szczęście mamy kilka wskazówek, którymi mogą kierować się osoby z nieregularną perystaltyką.

Czytaj dalej

Biegunka

Każda osoba dorosła doświadczyła choć raz w życiu czegoś tak nieprzyjemnego jak biegunka. Dbałość o mikroflorę jelitową jest istotnym elementem domowego leczenia biegunki i jej zapobiegania.

Czytaj dalej
Strona korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług,
zgodnie z Polityką Prywatności.
OK