<

Dyskomfort jelitowy: Czym jest i co zrobić, kiedy pojawi się o Twojego dziecka?

Spędzasz miesiące oczekując na nadejście twojego małego szczęścia i przygotowując się do roli matki, nawet na płacz i nieprzespane noce.

Spędzasz miesiące oczekując na nadejście twojego małego szczęścia i przygotowując się do roli matki, nawet na rozkrzyczane i bezsenne noce. Ale niektóre dzieci – nawet 26% – płaczą dużo więcejniż inne, powodując stres i zmęczenie u swoich rodziców. Jeżeli twoje dziecko płacze bezustannie bez wyraźnego powodu – nie jest głodne, nie ma mokrej pieluszki, nie jest zmęczone, nie jest mu za ciepło ani za zimno – może cierpieć na dyskomfort jelitowy.

Co to jest dyskomfort jelitowy?

Chociaż nie istnieje żadne badanie lekarskie, które pozwoli stwierdzić, czy u dziecka występuje dyskomfort jelitowy, pediatrzy często stosują „regułę trzech”. Są to epizody nadmiernego i bezustannego płaczu przez ponad trzy godziny dziennie, trzy dni w tygodniu, przez okres trzech tygodni pod rząd, u poza tym zdrowego dziecka. Płacz często nasila się wieczorem, ale może wystąpić o każdej porze dnia. Inne oznaki, że twoje dziecko może mieć dyskomfort jelitowy, obejmują podciąganie nóżek lub nadmierne kopanie nimi podczas płaczu, zaciskanie pięści, lub płacz tak silny, że twarz dziecka czerwienieje. Jeżeli u twojego dziecka występują takie objawy, należy porozmawiać z lekarzem, aby wykluczyć wszelkie inne możliwe przyczyny, przed założeniem, że dziecko cierpi na dyskomfort jelitowy.

Dyskomfort jelitowy sam w sobie nie jest szkodliwy, ale może odcisnąć swoje piętno na życiu rodzinnym, wpływając na relacje, a nawet na zdrowie psychiczne. Jednak ucieszysz się słysząc, że jest on przejściowy. Chociaż często osiąga szczyt  około 6.do 8.tygodnia, w większości przypadków objawy ustępują po około czterech miesiącach, a najpóźniej po sześciu miesiącach.W tym trudnym dla nowych rodziców okresie ważne jest, aby pamiętać, że nie należy wzdragać się przed zwróceniem się o pomoc i wsparcie.

Jakie są przyczyny dyskomfortu jelitowego?

Chociaż dyskomfort jelitowy jest tak częstą przyczyną zmartwień dla tak wielu rodziców, wciąż nie ma ostatecznej odpowiedzi na to pytanie. Niektórzy lekarze uważają, że dyskomfort jelitowy jest naturalną częścią rozwoju dziecka, a w szczególności układu pokarmowego.Niektóre zewnętrzne czynniki mogą dodatkowo nasilać objawy. Jednym z nich jest sposób żywienia dziecka. Jeśli karmisz je butelką, upewnij się, że nie połykają zbyt dużej ilości powietrza - po wstrząśnięciu poczekaj, aż mleko osiądzie i trzymaj butelkę tak, aby końcówka była napełniona mlekiem podczas karmienia. Jeśli karmisz piersią, równie ważne jest, aby dziecko prawidłowo uchwyciło sutek podczas karmienia. Nie wstydź się prosić o pomoc; nie zawsze jest to łatwe zadanie!

Po drugie, zastanów się, co twoje dziecko je. Jeśli dziecko jest karmione piersią, warto przyjrzeć się swojej diecie, ponieważ może ona mieć wpływ na mleko matki. Dobrym rozwiązaniem może być unikanie produktówwzdymających, takich jak rośliny strączkowe, kalafior, brokuły lub produkty mleczne. Spróbuj wprowadzić drobne zmiany w swojej diecie i obserwuj, jak to wpływa na twoje maleństwo. Jeśli używasz mleka zastępczego, możesz porozmawiać z pediatrą o przejściu na inny rodzaj. Nie zaleca się jednak zmieniać go zbyt często lub bez konsultacji, ponieważ może to dodatkowo obciążyć układ pokarmowy dziecka.

Co mogę zrobić, kiedy moje dziecko cierpi na dyskomfort jelitotowy?

Chociaż nie ma cudownego lekarstwa, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby uspokoić dziecko i złagodzić objawy:

Noszenie na brzuszku:ułożenie maluszka na przedramieniu osoby dorosłej, twarzą do dołu, podpierając główkę dłonią, może pomóc w odgazowaniu go. Takie trzymanie powoduje lekki ucisk brzuszka i pomaga w jego rozluźnieniu.

Masowanie brzuszka: po ogrzaniu dłoni możesz położyć dłoń na brzuszku dziecka, a następnie palcem wskazującym i środkowym powoli i delikatnie wykonywać okrężne ruchy zgodnie z ruchem wskazówek zegara na brzuszku. Już kilka minut takiego masażu może przynieść ulgę. Po karmieniu należy odczekać od 30 minut do godziny, zanim zaczniesz masaż dziecka.

Ruch: Ruch może pomóc wielu dzieciom, które cierpią na dyskomfort jelitowy. Możesz nosić dziecko po domu, zabrać je na krótką przejażdżkę samochodem lub na spacer w wózku – lekkie, dynamiczne ruchy często pomagają dziecku usnąć. Wiele osób chwali również zalety noszenia dziecka w chuście lub nosidełku. Twoja bliskość zapewni dziecku komfort, a rytm twojego ciała (chodzenie, bicie serca) może mieć efekt kojący. Nie zapominaj jednak, że każde dziecko i rodzic są inni, więc musisz sprawdzić, co będzie działać najlepiej dla ciebie i twojej rodziny.

Ponieważ mikroflora jelitowa u dzieci wciąż się rozwija, mogą one również potrzebować suplementacji mikrobioty. Wypróbowane i przebadane suplementy BioGaia zawierają LactobacillusreuteriProtectis, bakterię naturalnie występującą w mikrobiocie noworodków. Obszerne badania wykazały, że są one w 100% bezpieczne dla twojego dziecka i nie powodują skutków ubocznych. Są bez smaku i mają postać kropli, więc mogą być podawane łyżeczką lub dodawane do mleka lub wody.

Co najważniejsze, nie powinnaś czuć się z tym osamotniona . Dyskomfort jelitowy dotyka wielu dzieci i nie musi oznaczać, że twoje dziecko jest chore lub nieszczęśliwe. Jeśli uważasz, że twoje dziecko może odczuwać dyskomfort jelitowy, udaj się do pediatry, aby wykluczyć wszelkie inne potencjalne przyczyny i otrzymać pomoc i wsparcie.

posts_form

Application
Strona korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług,
zgodnie z Polityką Prywatności.
OK